Koło TPL ORŁY

Koło ORŁY – spotkanie 23 maja 2014r.

Tradycyjnie, spotkanie członków Koła „ORŁY” odbyło się na Szkółce Leśnej w Zawadzie.Posiedzenie było bardzo owocne: podsumowaliśmy rok 2013 oraz przyjęliśmy plan działań na rok 2014. Pani Bożena Kawecka zaprosiła zarówno dzieci, jak i wszystkich członków do Wyłuszczarni Nasion w Lasowicach.
Dla dzieci przygotowane zostały atrakcje i zabawy, aby dorośli w tym czasie mogli prowadzić debatę.
Pogoda dopisała, humory również. Zbliżał się wieczór, a nikt ani myślał o powrocie do domu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

Zobacz więcej zdjęć

23.05.2014

Nasi przedszkolacy wybrali się do szkółki leśnej w Zawadzie gdzie poznali różnego rodzaju drzewa i rośliny, zaznajomili się ze sposobami sadzenia lasu oraz metodami utrzymywania w nim porządku... Na koniec dzieci złożyły przysięgę przyjaciela przyrody i zasiedli do wspólnego biesiadowania :)

Zobacz więcej zdjęć

01.10.2012

W czwartek – 27 września 2012 roku dzieci ze starszego oddziału przedszkolnego odwiedziły Szkółkę Leśną w Zawadzie. Wycieczka ta była uwieńczeniem obchodów Dnia Szczęśliwego Lasu.

Wyruszyliśmy tuż po śniadaniu, po niedługiej podróży znaleźliśmy się w pięknej scenerii jesiennego lasu. Przywitał nas Pan Leśniczy, który pokazał nam Szkółkę Leśną oraz pasy przeciwwietrzne z sosny czarnej chroniące sadzonki. Ile tam było skarbów – piękne szyszki, grzyby, orzechy leszczyny a nawet owoce aronii. Nasze puste koszyki szybko zostały zapełnione. Dowiedzieliśmy się również jak dużo czasu i pracy potrzeba, aby powstał las. Dlatego tak ważne jest, aby go szanować i chronić.

Nie zabrakło również leśnych konkursów, podczas których dzieci wykazały się dużą wiedzą. Oczywiście w pełni zasłużyły na tytuł „Przyjaciela Lasu”. Po uroczystym ślubowaniu każdy uczestnik dostał dyplom oraz upominki ufundowane przez Nadleśnictwo Opole.

Najwięcej przyjemności i radości sprawiła dzieciom przejażdżka wozem, w trakcie której mogły podziwiać piękną złotą jesień. A gdy wróciły czekały na nie przepyszne kiełbaski, usmażone na ognisku.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych doświadczeń wracaliśmy do Dębia.

Na pewno tu wrócimy!

24.09.2012

Szczęśliwy Las

Nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły aktywnie i sumiennie angażują się w działalność Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu ORŁY. W tym roku po raz pierwszy zorganizowany został dzień pod hasłem „Szczęśliwy las”. Tydzień wcześniej wszyscy członkowie przedszkolnej i szkolnej społeczności włączyli się w akcję „Sprzątanie świata”. Stąd właśnie pomysł, aby ukazać jak wyglądać może szczęśliwy las.

Zaproszeni zostali goście z Urzędu Gminy Chrząstowice oraz Nadleśnictwa Opole. Podczas uroczystości aktorskie umiejętności pokazali uczniowie klasy III prezentując sztukę „Leśny konkurs poetycki”. Nie zabrakło również popisów wokalnych w wykonaniu uczennic klasy V.

Ogromną wiedzą wykazali się uczniowie z klas IV-VI podczas konkursu przyrodniczego. Faworytem okazała się klasa VI.

Jury w składzie: Pani Elżbieta Kaliszan , Pan Jan Słowik oraz Bożena Styrczewska najtrudniejsze zadanie miało jednak podczas rozstrzygnięcia konkursu plastycznego. Wszystkie prace okazały się bardzo twórcze, dzieci zastosowały rozmaite techniki oraz ciekawe materiały.

Ostatecznie wybrano sześć najciekawszych prac. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Opole.

Oczywiście to jeszcze nie koniec „Szczęśliwego lasu” – już w najbliższy czwartek dzieci z oddziału 5-6 latków wyjadą do Szkółki Leśnej w Zawadzie, gdzie będą miały okazję zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Ale o tym w następnej relacji…

Bożena Styrczewska

Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „ORŁY” przy Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Dębiu

Dnia 8 czerwca na terenie Szkółki Leśnej w Zawadzie odbyło się spotkanie pracowników i Rodziców uczniów Szkoły, pracowników Nadleśnictwa Opole. Celem spotkania było utworzenie Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu przy Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Dębiu. Na spotkaniu obecna była Pani Bożena Kawecka – przedstawiciel Zarządu TPL. Deklarację złożyło 30 członków, spośród których wybrano Prezydium i Komisję Rewizyjną. Ustalono również nazwę Koła – jednogłośnie zatwierdzono nazwę „ORŁY”.

A już 28 czerwca uczniowie naszej Szkoły po raz pierwszy odwiedzili Szkółkę Leśną w Zawadzie. Zapoznały się z produkcją sadzonek, zobaczyły na czym polega praca na szkółce leśnej. Podczas przejażdżki rozpoznawały i nazywały znane im gatunki roślin. W trakcie konkursów przyrodniczych wykazały się wiedzą z zakresu ekologii i botaniki. Musiały odpowiedzieć na pytanie „ O co prosi nas przyroda?” a także wykazać się sporą wiedzą podczas rozwiązywania zagadek. Po udowodnieniu, że posiadają teoretyczne umiejętności Przyjaciela Lasu dzieci przystąpiły do uroczystego ślubowania:

„Kocham ptaki, zieleń, drzewa.

Wiem - jak o przyrodę dbać trzeba.

Nie będę łamał gałęzi,

Rozpalał ognisk w lesie.

Nie będę wyrzucał śmieci,

Zwierzętom krzywdy nie zrobię.

Nie zabrudzę wody,

Bo jestem PRZYJACIELEM PRZYRODY”.

Wykorzystując naturalne pomoce dydaktyczne (szyszki, patyki, liście) dzieci z wielką ochotą przystąpiły do konkursów zręcznościowych. Każdy uczestnik utrzymał nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Opole.

Po zasłużonym wysiłku uczniowie i nauczyciele usmażyli kiełbaski na grillu.