Zajęcia w przedszkolu

01.08.2016

Miło nam poinformować, iż w ramach współpracy z organizacją AIESEC, będziemy gościć w naszej szkole studentki z Tajwanu i Hongkongu.
Shu-an Lin i Charlene Leung będą z nami od 01.08.2016 do 12.08.2016, w pierwszych swoich dniach pobytu w przedszkolu poznawały dzieci a dzieci je :)

Zobacz więcej zdjęć

29.05.2014

W czwartek nasze dzieciaki odwiedziła przemiła pani Alicja – higienistka stomatologiczna. Opowiadała ona w ciekawy sposób naszym dzieciom o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Dzieci dowiedziały się jak prawidłowo czyścic zęby, aby uniknąć próchnicy. Jednak zajęcia nie polegały tylko na teorii – nasze dzieciaki mogły poćwiczyć prawidłowe szczotkowanie zębów na specjalnej szczęce. Pod koniec spotkania dzieci otrzymały kolorowanki, pastę do zębów oraz dyplom. Nie zabrakło tez piosenek i bajek, czyli tego, co dzieci lubią najbardziej 
Beata Wasilewska

Zobacz więcej zdjęć

26.05.2014

Zajęcia pokazowe w przedszkolu: „W co ubiera się mama, a w co tata”

W środę 28 maja, w grupie 3- i 4-latków naszego przedszkola, odbyły się zajęcia pokazowe języka mniejszości. Pani Beata Wasilewska, która przeprowadziła zajęcia wyłącznie w języku niemieckim, przygotowała dla dzieci kilka ciekawych zadań, podczas których dzieci utrwaliły niemieckie nazwy części garderoby charakterystycznych dla mamy i taty. Nasze przedszkolaki wykazały się niemałą odwagą, ponieważ pomimo obecności gości, aktywnie uczestniczyły w zajęciach, wykazując się przy tym sporą znajomością języka niemieckiego.

zobacz więcej zdjęć

19.12.2013 Zdobienie pierników z rodzicami

 

25.04.2013 Zajęcia z praktykantkami z Niemiec 

Od 15.04.2013 roku gościmy w naszej szkole dwie praktykantki z Niemiec, które organizują naszym dzieciakom różne zajęcia w ich języku :)

27.03.2013

Do przedszkola w Dębiu przykicał już zajączek, przynosząc dzieciom prezenty :)

25.03.2013

" Śniadanie Wielkanocne w  przedszkolu"

                       Chociaż Wielkanoc za parę dni, w naszym przedszkolu dzieci już dzisiaj usiadły do pięknie przygotowanego stołu wielkanocnego. Przygotowania rozpoczęliśmy od malowania  jajek wielkanocnych, dzieci zapoznały się również z innymi symbolami tego święta. Podczas malowania pisanek, wspólnie powtórzyliśmy kolory w języku niemieckim.

 Następnie rozpoczęło się wspólne przygotowywanie Śniadania Wielkanocnego, dzieci chętnie brały udział w nakrywaniu stołu i przygotowaniu kanapek.  

Przepis na kanapkę przedszkolaka:)

chlebek z ziarenkami

ogórek

szynka

jajko 

Śniadanie rozpoczęło się okrzykiem " Frohe Ostern- Wesołych Świąt Wielkanocnych". Śpiewaliśmy również wesołą piosenkę " Osterhase komm zu mir".

Każdy bawił się wspaniale, ponieważ wszystko przygotowaliśmy sami i razem w grupie. 

Spotkanie zakończyliśmy wierszykiem " Ostereier"

Ostereier schmecken besser

Klar, das weiss doch jedes Kind

Sie sind ganz besonders lecker,

weil sie so schon farbig sind"

  Minisłowniczek przedszkolaka:

Frohe Ostern- wesołych Świąt Wielkanocnych

Ostereier- pisanki

Osterfeier- przyjęcie wielkanocne

Osterhase- zajączek wielkanocny

21.03.2013

Dziś dnień w Szkole Dębie obfitował w wiele atrakcji m.in przedszkolaki pożegnały zimę i powitały wiosnę :)

04.03.2013

Kolejna postać w ramach programu "Cała miejscowość czyta dzieciom" - pielęgniarka.

W poniedziałek tj.04.03.2013 w przedszkolu, odwiedziła nas pani pielęgniarka Teresa Mikieta, która pracuje w Stacji Opieki „Caritas” w Dębiu. Nasz gość opowiedział nam o swojej pracy i jej znaczeniu dla każdego człowieka. Pani Teresa przeczytała również przedszkolakom bajkę „ Stoliczku nakryj się”

Dzieci były bardzo zaciekawione pracą pielęgniarki, pytały czy pani Teresa robi zastrzyki i czy pracowała kiedyś w szpitalu, padło nawet pytanie, która praca jest trudniejsza- w szpitalu czy w Stacji Opieki. Na pożegnanie dzieci powiedziały wierszyk w języku niemieckim i zaśpiewały piosenkę „Pierwszy dzień wiosny.

 Na zajęciach dzieci poznały podstawowe słowa w języku niemieckim, związane z pracą pielęgniarki.

 Mini-słowniczek przedszkolaka:

 die Krankenschwester- pielęgniarka

das Krankenhaus- szpital

Ich bin krank- jestem chory

betreuen- opiekować się. 

 

W dniu dzisiejszym tj. 22.01.2013 nasze przedszkolaki i dzieci z oddziału zerowego z wielkim przejęcie złożyły życzenia i zaśpiewały swoim babciom i dziadkom. Oto kilka zdjęć z tej imprezy

06.12.2012 MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

W tym roku św. Mikołaj po raz kolejny zaszczycił nas swoją obecnością. W tym roku miał wielu pomocników, w postaci żony mikołaja, elfów i reniferów, którzy uświetnili nam czas organizując różne zabawy, a my odwdzięczyliśmy się wierszami i piosenkami z języku polskim i niemieckim, a nawet udzielaniem wywiadów dla Radia Opole. Niestety św. Mikołaj działał tak szybko, że obiektyw aparatu nie był w stanie "dopaść" wszystkich dzieci :)

INFORMACJA

"KOLOROWY PIĄTEK"

Od grudnia w naszym przedszkolu postanowiliśmy ustanowić "piątek", dniem kolorów. Z tej okazji w każdy piątek dzieci będą ubierały się na wybrany przez siebie kolor.

Chcemy pokazać naszym przedszkolakom, że na świecie istnieje mnóstwo kolorów i że trzeba je umieć rozróżniać. Nauce będą towarzyszyły wesołe zabawy i ciekawe prace plastyczne, które pomogą przedszkolakom opanować świat kolorów.

Zajęcia prowadzone będą w dwóch językach, aby dzieci poznały również niemieckie nazwy kolorów.

26.11.2012

Policjant czyta dzieciom!

Kolejna postacią, która czytała naszym przedszkolakom był policjant, komisarz Maciej Kędra przeczytał dzieciom bajkę "Franklin pomaga przyjacielowi". Po ciekawej lekturze dzieci miały okazję zadać naszemu gościowi kilka pytań związanych z jego pracą.

W podziękowaniu za wizytę, dzieci przedszkolne zatańczyły specjalnie dla pana Macieja krakowiaka.

Po spotkaniu odbyły się zajęcia w języku niemieckim na temat pracy policjanta.

MINI-SŁOWNICZEK

der Polizist- policjant

die Polizei- policja

der Polizeiwagen- samochód policyjny

 

31.10.2012

"Party bei Frau Kürbis"- "Przyjęcie u Pani dyni"

Podczas gdy w szkole uczniowie piekli pyszne babeczki dyniowe, przedszkolaki bawiły się na przyjęciu u Pani Dyni.

Na początku odbył się konkurs pod tytułem życie Pani Dyni, każde dziecko otrzymało słodką niespodziankę za udział w konkursie. Jak na przyjęcie przystało kolejna częścią spotkania były wspólne tańce i zabawy przy muzyce. Dzieci wspólnie śpiewały piosenkę w języku niemieckim- " Ein Hut, ein Stock, ein Regenschirmm".

Najważniejsza i najciekawszą częścią spotkania było wspólne wykonanie lampionów z dyni, przy których ciepłym światełku, dzieci słuchały różnych historii w języku polskim i niemieckim.

 

Mini słowniczek przedszkolaka:

Die Kürbis- dynia

Die Laterne- lampion

wir singen- śpiewamy chętnie

wir tanzen gern- tańczymy chętnie

23.10.2012  Zajęcie w grupie starszej 

22.10.2012

"Cała miejscowość czyta dzieciom"

Od października tego roku w naszym przedszkolu wprowadzony został program

"Cała miejscowość czyta dzieciom"

Założeniem opracowanego programu jest umożliwienie dzieciom dobrowolnego i spontanicznego udziału w zabawach z tekstem oraz częstego kontaktu z książką, poznawanie utworów literatury dziecięcej oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Zgodnie ze swoimi założeniami najważniejszym zadaniem, jakie ma do spełnienia, poza realizacją zadań edukacyjnych i wychowawczych określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego jest właśnie rozwijanie zainteresowań czytelniczych swoich wychowanków poprzez różnorodne formy aktywności.

Czytanie dzieciom jest nieodłącznym elementem pracy nauczyciela w przedszkolu i dlatego też chciałabym włączyć do realizacji tego programu rodziców, dziadków oraz przedstawicieli instytucji lokalnych co sprawia, że kontakt z literaturą będzie dla dzieci ciekawszy a jednocześnie pozwoli na pogłębieni więzi miedzy dzieckiem a społecznością lokalną. Z uwagi na fakt, iż w naszym przedszkolu zajęcia prowadzone są w dwóch językach: polskim i niemieckim, w miarę możliwości będę starała się zapraszać gości znających oba języki.

Jako pierwszy odwiedził na strażak, pan Sebastian Szepela, który przeczytał dzieciom bajkę "Jak Wojtek został strażakiem"

Maluchy były zaskoczone i szczęśliwe, że to właśnie strażak będzie czytać dla nich książkę. Po wysłuchaniu opowiadania przyszedł zatem czas na zadawanie pytań. A nie były to łatwe pytania, bo dzieci interesowały m.in. czerwone wozy strażackie i ich wyposażenie. Gość cierpliwie opowiadał o pracy strażaka i przypominał o tym, jak zachować się w niebezpieczeństwie.

Po spotkaniu ze strażakiem przedszkolaki poznały również wybrane słowa dotyczące pracy straży pożarnej w języku niemieckim:

Mini- Słowniczek przedszkolaka

Der Feuerwehrmann- strażak Feuer löschen- ugasić pożar

der Feuer- ogień

das Feuerwehrfahrzeug- wóz strażacki

 

2

Uczeń w naszej szkole zdobędzie wiedzę, która pozwoli mu na swobodne posługiwanie się językiem niemieckim – zarówno w życiu codziennym, jak również na poziomie specjalistycznym. Nasi nauczyciele stosują aktywne metody, które łączą metodykę nauczania treści ogólnokształcących z metodyką nauczania języka niemieckiego. Przygotowujemy do zdobywania kolejnych szczebli edukacji z nauczaniem dwujęzycznym. Po pewnym czasie język niemiecki staje się narzędziem do zdobywania wiedzy, uczniowie poznają specjalistyczne słownictwo i nabywają umiejętność swobodnego posługiwania się językiem niemieckim. Ważnym celem edukacyjnym nauczania w dwóch językach jest także zdobycie wiedzy o rzeczywistości, historii, geografii i kulturze Niemiec, a także poznawanie wybranych tytułów z literatury niemieckojęzycznej. Kształtuje to otwartość na świat i tolerancję dla innych kultur. Stąd już teraz sukcesywnie wzbogacamy nasz księgozbiór.

Read More